Inicjatywy cyfrowe IKEA

Inicjatywy cyfrowe Ikei nabierają coraz większego tempa. Gdy spojrzysz na zmiany, jakie szwedzki gigant wprowadza w swojej działalności, szybko zrozumiesz, że firma mierzy wysoko. 

Szefem Ikei ds. transformacji cyfrowej jest Barbara Martin Coppola , która odpowiada za realizację marzeń. Pod jej kierownictwem IKEA ma nadzieję, że uda się jej osiągnąc cyfrowy, piąty bieg.

Nad czym IKEA konkretnie pracuje?

Co gigant handlu detalicznego próbuje wdrożyć w ramach strategii cyfrowej IKEA?

Usiadłem z kawą i byłem po prostu ciekawy, co robi firma blue box (określenie na ich wielkie, niebieskie sklepy w kształcie pudelka) w erze Amazona i Alibaba? 

Zobaczmy

Artykuł, który może Ciebie zainteresować : Model biznesowy UBERA

Ikea zdobyła Geomagical Labs z Doliny Krzemowej

Brian Totty, dyrektor generalny Geomagical, powiedział: „Dzięki naszym cyfrowym modelom wyposażenia wnętrz, pozwalamy klientom IKEA realistycznie urządzać swoje przestrzenie z dowolnego miejsca”.

IKEA chce, aby klienci wybrali mebel z jej katalogu, „wkleili go” w dowolne miejsce za pomocą aparatu w smartfonie i zwizualizowali wygląd dowolnej przestrzeni. Jeśli tak się dzieje to możesz przenieść asortyment IKEA do swojego pokoju bez wychodzenia do sklepu.

Rzut oka na stronę Geomagical LinkedIn i staje się oczywiste, że IKEA pozyskała niezwykle utalentowany zespół. Inżynierowie danych, ludzie od uczenia maszynowego, specjaliści od wizji komputerowej są teraz częścią zespołu IKEA.

Struktura zespołu Geomagicallabs. Źródło: LinkedIn Premium

Ikea digital i koncepcja „płać swoim czasem”

Jeśli chcesz spędzić trochę czasu z IKEA, firma oferuje klientom zniżki na podstawie ich osi czasu w Mapach Google. 

Jak to działa?

Inicjatywa cyfrowa Ikea uruchomiła projekt „Płać z czasem”, a oto etykieta produktu, która to przedstawia

Strategia cyfrowa IKEA musi zwiększyć liczbę osób, które odwiedzają niebieskie skrzynki. Większość z nich znajduje się poza miastami, a dotarcie do niebieskich puidełek zajmuje sporo czasu. Cyfrowa inicjatywa giganta pozwala na „Kupuj z czasem” – z czasem, który musisz poświęcić na dojazdy do sklepów. 

Możesz otrzymać przedmiot, jedzenie lub inne towary za darmo. Zależy to tylko od tego, jak gorączkowa była podróż i jaki czas Twojego dojazdy (paradoksalnie korek może Ci sprzyjać). 

Biznes klopsiki jako część działań związanych z cyfrową transformacją IKEA

Barbara Martin Coppola chce klopsików, ale zdigitalizowanych. Nie dosłownie, ale strategia firmy cyfrowej ma na celu wprowadzenie większej liczby danych do logistyki żywności. 

Możesz w to nie wierzyć, ale dział żywności uwielbia arkusze kalkulacyjne i technologie pozwalające na śledzenie przepływu produktów spożywczych. Twój tuńczyk, klopsik lub brokuły są w nich, lecąc ze sklepów do sklepów jako sktupulatnie śledzona paczka i liczba w pliku Excell. 

Będzie inaczej. 

Strategia cyfrowa zakłada składowanie kolosalnej liczby operacji w tym śledzenie świeżości warzyw, liczbę sprzedanych i skonsumowanych klopsików itd. Pracownicy używają przenośnych skanerów do monitorowania stanów magazynowych, dat ważności, a także lokalizacji w której produk kończy swoje życie – w żołądku lub śmietniku. IKEA skrupulatnie śledzi odpady korzystając ze skanerów, elektronicznych wag i inteligentnych kontenerów.

Cyfrowe pulpity nawigacyjne będą wyświetlać czasy szczytu, przychodzące dostawy i ważne zawirowania w łańcuchu dostaw. Chatboty pomogą w komunikacji między restauracjami a dostawcami, a klienci będą mogli z nich korzystać gdy w pandemii nie zaleca się wychodzenia z domu. Jeden z elektronicznych rozmówców „pracuje w IKEA” dzięki polskiej firmie Perfect Bot.

IKEA zatrudniła JDA Software do prowadzenia projektu i dostarczenia kompleksowej platformy. 

Jeśli chciałbyś zapisać się do naszego newslettera, zapraszam:

.

IKEA chce wiedzieć jak najwięcej o Tobie

Pierwsza w historii, Chief Digital Officer, pani Copolla, pracuje nad aplikacją z agencją Work & Co. Jednym z celów jest zaprojektowanie narzędzia, które mogłoby zassać historię przeglądania klientów. Ikea chce poznać preferencje, aby tworzyć precyzyjne rekomendacje, ale także szanować Twoją prywatność. Projekty tego typu raczej nie będą wielkim sukcesem, a to głównie z powodu polityki prywatności jaką kreuje Apple. Firma z jabłkiem nie zachęca raczej do dzielenia się danymi o użytkownikach. Trend jednak pokazuje jak myśli IKEA i w jaką stronę zmierza ten tradycyjny handlowiec.

Giant wprowadza funkcję zamawiania w sklepie we własnym zakresie, aby móc gromadzić dane i historię cen. Zaczynając od strony internetowej i łącząc ją z danymi z zaplecza, IKEA stara się objąć cały łańcuch danych i zaprojektować lepiej dostosowaną ofertę.

IKEA pomaga użytkownikom kontrolować ich dane

Czy firma może wnieść wartość, pozyskując dane o klientach? Z pewnością. Jednocześnie IKEA zapyta ludzi, czy chcą udostępnić dane. Giant liczy na zaufanie, co zwiększy współczynniki lojalności.

Cyfrowy zespół IKEA w przejrzysty sposób zaprojektował elementy sterujące aplikacji, aby użytkownicy końcowi mogli łatwo zmienić ustawienia prywatności. 

IKEA stawia na telefon komórkowy

IKEA chce być w różnych aplikacjach, z różnymi rzeczami, a zespół realizuje to, współpracując z firmą technologiczną Holler. Holler opracowuje cyfrowe naklejki dla użytkowników telefonów komórkowych, które można udostępniać w Venmo. Animowana naklejka IKEA przedstawia dwie osoby pchające wózek sklepowy wypełniony meblami domowymi. 

Dlaczego Venmo? Inicjatywy cyfrowe IKEA skupiają się na wszystkim, co ułatwia kupowanie. Tutaj historia jest taka sama. Venmo. Aplikacja należąca do Pay-Pal pozwala użytkownikom dzielić rachunki ze znajomymi i obserwującymi. 

Naklejka IKEA Venmo

Od naklejki po płynne transakcje – to element strategii cyfrowej IKEA. 

Więcej inteligentnych urządzeń

IKEA sprzedaje inteligentne głośniki, inteligentne żarówki, wtyczki zasilania, a teraz dodała inteligentne rolety. Nie jest niczym nowym, że przedmiot jest sterowany głosem. Pokazuje tylko, że IKEA jest zaangażowana w dostarczanie większej liczby inteligentnych urządzeń pod naszymi dachami. 

Inteligentne rozwiązania w asortymencie IKEA

IKEA chce, abyś zbudował swój inteligentny dom. Firma stworzyła pion poświęcony rozwijaniu ekosystemu inteligentnych urządzeń. Podobnie jak Twoje łóżko czy szafa, IKEA pozwoli nam zaprojektować nasze urocze i przytulne, eleganckie miejsce, które jednocześnie będzie inteligentne. Klaśniesz w ręce, a lampka zagra Twoją ulubioną piosenkę do snu.

IKEA podejmuje solidne kroki w celu przeprojektowania się i podejmuje różne inicjatywy cyfrowe. Projekty cyfrowej transformacji Ikei dostarczają najnowocześniejsze technologie.  

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, myślę, że może Ci się również spodobać:

  1. Sztuczna inteligencja w innowacjach w handlu detalicznym – Amazon
  2. Dlaczego innowacja jest ważna?
  3. Skalowanie wzrostu produktów cyfrowych poprzez innowacje w modelu biznesowym
  4. Inwestuj w sztuczną inteligencję – kilka słów o tym dlaczego to najlepsza inwestycja.