Model biznesowy Ubera

Aplikacja Uber w ręku biznesmena

Model biznesowy Ubera jest jednym z najbardziej znanych w startupowym świecie. Inwestorzy, profesorowie, przedsiębiorcy badają go i mają nadzieję, że zrozumieją, w jaki sposób największa firma z gatunku „sharing economy” przynosi wartość klientom.

Są też krytycy; kierowcy, którzy mówią „nas ciągle doją”, firmy taksówkarskie, które nie tolerują praktyk Ubera lub zarządcy miast, którzy naciskają na wstrzymanie działań firmy, ponieważ Uber lobbuje niejasne przepisy podatkowe.

Wykres wyceny rynkowej Uber

Jak działa model biznesowy Ubera?

Uber stale rozwija się globalnie i dodaje nowe linie biznesowe do struktury firmy. Innowacje Ubera zmuszają wiele firm do przeprojektowania swoich modeli biznesowych, restrukturyzacji marż i tworzenia nowych produktów.

Przychód

Uber Technologies (NYSE: UBER) stracił 1,1 mld USD w ostatnim kwartale 2019 r. i przyniósł 4,07 mld USD przychodów. Notuje jednak 37%, rok do roku, wzrost przychodów. Inwestorom się to podoba, ale nie podoba im się strata na akcję, która zmniejszyła się do 0,64 USD z 1,98 USD w ostatnim kwartale 2018 roku. Przejazdy są najbardziej znaczącym dochodową częścią dla Ubera i stanowią około 75% całego miksu przychodów. Oprócz przejazdów przychody Ubera pochodzą z Uber Eats, Uber Freight.

Struktura kosztów

Dla Ubera, największym obciążeniem jest koszt przychodu. Kategoria obejmuje koszty ubezpieczenia związane z przejażdżkami, premie wypłacane kierowcom, ubezpieczenie Uber Freight oraz utrzymanie całej platformy. Uber wydał na tę kategorię około 50% wszystkich kosztów. Firma musi sporo inwestować w zachęty dla kierowców, którzy domagają się zbliżonych warunków pracy do tych, którymi mogą się cieszyć pracownicy korporacji taksówkarskich.

Przedstawiciele Ubera wielokrotnie twierdzili, że model biznesowy firmy opiera się na wspólnych przejazdach. Oznacza to, że kierowcy nie są pracownikami firmy. Stwarza to wiele wyzwań dla kierownictwa Ubera, ponieważ kierowcy oczekują, że będą traktowani jak pracownicy i otrzymają korzyści, a nie tylko zachęty. Sytuacja komplikuje się w erze COVID19.

W 2018 r. zachęty wzrosły o 300 mln USD, głównie dzięki Uber Eats. W erze COVID19 kategoria ma gwałtownie wzrosnąć gdyż kierowcy czy kurierzy zarabiają mniej a jednocześnie nie są i nie mogą być na tę okoliczność wynagrodzeni.

Pozyskiwanie użytkowników

Uber wydaje około 28% na sprzedaż i marketing. W tym polu możemy znaleźć promocje, zwroty, kredyty dla klientów oraz bonusy za polecenie. Im bardziej rozwija się Uber, tym bardziej rozwija się ta kategoria.  

Wszystkie te działania mają na celu sprowadzenie większej liczby użytkowników pod dach Ubera. Uber codziennie realizuje 14 milionów podróży i chce osiągnąć wyższy poziom tej liczby. W 2018 roku Uber ogłosił , że firma osiągnęła poziom 10 miliardów zrealizowanych podróży. Nie byłoby to możliwe bez znacznych inwestycji w pozyskiwanie użytkowników i kierowców. 

Według Certify, Uber był najczęściej wybieranym dostawcą usług wśród  podróżujących służbowo  w USA w I kwartale 2019 r., odpowiadając za 12% wszystkich dokonanych transakcji. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, drugim najbardziej wybieranym dostawcą usług był Starbucks, który zanotował 4% globalnych transakcji od biznesu.

Jeśli spojrzymy na to z punktu widzenia pozyskiwania użytkowników, okazuje się, że firmy kochają Ubera. Wiele firm integruje swoje oprogramowanie do obsługi wydatków, aby śledzić wydatki w Uber i zautomatyzować proces wysyłki, przejazdów i zamówień. Interfejsy API to kolejne świetne źródło pozyskiwania użytkowników dla firmy zajmującej się raid-hailingiem.

Powiązany artykuł: Korzyści ze sztucznej inteligencji dla społeczeństwa – co to znaczy? Co jeszcze trzeba zrobić?

Jeśli chciałbyś zapisać się do naszego newslettera, zapraszam:

.

Powiązany artykuł: Dlaczego innowacja jest ważna?

Intensywna rywalizacja

Uber nie ma dużo miejsca na rynku. Intensywna konkurencja niszczy model biznesowy Ubera. Uber rozpoczął działalność w dwóch lokalizacjach, w Nowym Jorku na Manhattanie i w centrum San Francisco. To tam Uber przetestował swoje modele biznesowe z wczesnymi użytkownikami. 

Jak Uber wypada w Nowym Jorku na tle konkurencji

Źródło: korzystanie z taksówek, Ubera i Lyft w Nowym Jorku

Badanie przeprowadzone  przez Jonathana Halla i Alana Kruegera wykazało, że 42% kierowców UberX w Nowym Jorku pracuje mniej niż 15 godzin tygodniowo, a kolejne 35% 16–34 godzin tygodniowo. Wskaźniki wykorzystania klasycznych żółtych taksówek są znacznie wyższe: statystyki TLC podają, że średni taksówkarz jest aktywny 29 dni w miesiącu, 14 godzin dziennie. Mimo to klasyczne żółte taksówki wywierają dużą presję na UBER, nie tylko w Nowym Jorku, ale w wielu miastach na całym świecie.

Jak wyjaśniłem powyżej, biznes Uber to nie tylko wspólne przejazdy, ale także jedzenie, transport i nie tylko. Lista konkurentów, którzy wymuszają innowacyjność modelu biznesowego Ubera, jest dłuższa:

  • Firmy oferujące przejazdy: Lyft, Ola, Careem, Didi, Taxify i Yandex.Taxi
  • Firmy mobilności osobistej: Motivate (własność Lyft), Lime, Bird i Skip
  • Firmy dostarczające jedzenie: GrubHub, DoorDash, Deliveroo, Swiggy, Postmates, Zomato, Delivery Hero, Just Eat, Takeaway.com i Amazon.
  • Fracht: CH Robinson, Total Quality Logistics, XPO Logistics, Convoy, Echo Global Logistics, Coyote, Transfix, DHL i NEXT Trucking.
  • Firmy produkujące pojazdy bez kierowcy: Alphabet’s Waymo, GM’s Cruise Automation, Tesla, Apple, Zoox, Aptiv, May Mobility, Pronto.ai, Aurora i Nuro

Uber nie prowadzi wygodnego działania biznesowego. Strategia innowacji firmy musi stale ewoluować i szukać nowych propozycji wartości w wielu różnych branżach. 

Kanwa modelu biznesowego Uber

Kanwa modelu biznesowego Uber zaprojektowana przez Arka Skuza

Model biznesowy Ubera nieustannie ewoluuje i staje się coraz bardziej skomplikowany. Model Ubera bazuje na przejażdżkach i dostawie jedzenia. Z jednej strony Uber generuje przychody z tak wielu źródeł, że inwestorzy powinni być zadowoleni, ponieważ firma nie liczy na jedno źródło przychodów. Z drugiej strony kanwa modelu biznesowego pokazuje, jak skomplikowana jest struktura i jak trudno jest przewidzieć przyszłość Ubera.

Model biznesowy firmy taksówkowej

Tak, otwierasz telefon, naciskasz kilka razy ekran, a kierowca Ubera jest gotowy, by Cię odebrać. Tak jakby taksówka. Uber wykorzystuje model biznesowy platformy i wykorzystuje pozytywny efekt sieci. Jak wyjaśnia kanwa modelu biznesowego, Uber intensywnie inwestuje w rozwój platformy. Prezes firmy chce, aby firma była Amazonem transportu. Oznacza to, że w przyszłości nie będziemy zainteresowani tym, jak dotrzemy do celu. Po prostu „powierzymy się” Uberowi a on „dostarczy nas na miejsce”

Zamawiając przez Amazon, nie zastanawiasz się, jak książka do Ciebie trafi. Amazon zajmuje się wszystkim. Uber chce tego samego dla ludzi. Możliwe? Hm. 

W modelu biznesowym widzimy, że Uber współpracuje z tysiącami partnerów, aby marzenie się spełniło.

Powiązany artykuł: Amazon i sztuczna inteligencja

Zespoły innowacyjne Ubera zastanawiają się, aby wprowadzać inteligentniejsze algorytmy i zatrudniać sztuczną inteligencję do automatyzacji coraz większej liczby zadań. Lubimy myśleć, że taksówki przewożą ludzi, ale mogą też przewozić towary. 

Inżynierowie Ubera starają się codziennie, aby zapewnić płynne i eleganckie wrażenia. Potrzebują sztucznej inteligencji do szybkiego konfigurowania tras, wykrywania gorących punktów i sprawdzania, czy nie zostaniesz wysadzony na pas rowerowy (Uber policzył, że jeśli tak będzie drastycznie wzrasta ryzyko wypadku, a więc czasami ostrzega kierowcę, aby nie wysadził pasażera przy ścieżce rowerowej).

Tlen Ubera to lobbyści, kierowcy i miasta

Jeśli chcesz zabić Ubera, powinieneś przejąć kierowców, kontrolować miasta i zatrudnić wszystkich lobbystów. CEO Ubera lubi mówić, że firma chce być systemem operacyjnym do życia w mieście.

Głodny? Nie martw się, Uber Eats przyniesie jedzenie lub kierowca Ubera pójdzie dla Ciebie na zakupy. Kierowcy to robią.

Twój zespół zarezerwował stolik na kolację biznesową, nie ma problemu, system zarządzania podróżami Twojej firmy automatycznie wyśle ​​Ubera. Bezgotówkowe i bezksiążkowe doświadczenie. Prawie niewidoczna transakcja.

Jesteś właścicielem restauracji i z powodu COVID19 musisz zacząć dostarczać jedzenie do domu? Platforma Uber uruchomi proces samodzielnego wdrażania, a po kilku dniach kierowcy lub motocykliści UBERA zaczną dostarczać jedzenie ludziom z Twojej restauracji.

Tętnice, żyły i krwinki czerwone

Kierowcy to czerwone krwinki w tym biznesie; miasta są żyłami. Lobbyści pomagają otworzyć arterie, dzięki czemu Uber może zacząć koordynować ekosystem.

Jeśli dokładnie przestudiujesz model biznesowy, który zmapowałem, zauważysz, że procesy i ugody są częścią struktury kosztów firmy. Oznacza to, że Uber nie unika procesów sądowych, jest częścią tego biznesu. Bez nich Uber (lobbyści) nie może otworzyć się w kolejnych krajach i miastach.

Kochamy naszych klientów

Ceny są integralną częścią modelu biznesowego firmy

Ceny taksówek są regulowane. Otóż ​​to. Niewiele kierowca może z tym zrobić. Tymczasem Uber prowadzi w Kalifornii weryfikację koncepcji, która pozwala niektórym kierowcom wybrać, ile będą pobierać od klientów. Kierowcy, którzy chcą uzyskać więcej za przejazd, będą musieli dłużej czekać na przejazdy.

Znamy już dość dobrze mechanizm wzrostu cen. Jest to dodatkowy mnożnik w procesie szacowania ceny, który jest dodawany, gdy w systemie występuje duże obciążenie, funkcja podaży i popytu w pełnej krasie. Kiedy pada deszcz lub śnieg, wpływa to na zmiany warunków, podaż i popyt jest regulowany przez algorytmy platformy. Przychody Ubera można zawsze poprawić, więc algorytm oblicza ceny inaczej w zależności od setek zmiennych.

Znajdziemy Ci pracę

Kiedy COVID19 uderzył, pojawiła się kolejna siła i wywarła presję na model biznesowy Ubera. Ale elastyczność tkwi w DNA firmy. Firma szybko uruchomiła  WorkHub . To usługa, która pomaga kierowcom w znalezieniu alternatywnych miejsc pracy. Uber nie chciał tracić swojego ważnego zasobu – kierowców. Postarał się więc poszukać im pracy.

Innowacje biznesowe Ubera pomagają kierowcom znaleźć alternatywną pracę
Innowacje biznesowe Ubera pomagają kierowcom znaleźć alternatywną pracę

Tu opłacają się partnerstwa z restauracjami. Ludzie częściej zostają w domu i potrzebują więcej posiłków do dostarczenia. Restauracje borykają się z zatrudnianiem kierowców. Zespół ds. innowacji Ubera szybko otworzył platformę i wydał WorkHub. Teraz restauracje, sklepy i inne osoby mogą zatrudniać kierowców gdy Ci siedzą na kanapie i nie mają co robić.. 

„Witam! tak, wkrótce wyślemy karetkę”

Pamiętajcie, kierowcy, to czerwone krwinki. Przewożą ludzi, żywność, niezbędne rzeczy i ładunki. Czy mogą przewozić chorych pacjentów? Oczywiście. Jeśli pacjent nie doświadcza nagłego wypadku (potrzebny ambulans), kierowca Ubera może być doskonałą opcją transportu. Amazon dla transportu też się tutaj dzieje.

Usługa ta może obejmować przenoszenie pacjentów między placówkami medycznymi, z domu do biura, z domu do centrów medycznych i szpitali. Jak to się stało? 

Model biznesowy Ubera może słuchać klientów. Inżynierowie szybko dekodują strumień danych. Firma dowiedziała się, że za pośrednictwem aplikacji odbywa się już znaczna liczba wyjazdów do szpitali. Bang, mamy Uber Health. Kolejna wyspecjalizowana usługa, obok Uber Kids, Uber Elevate (drony), Uber Jump, Uber Credit Card, Uber Vouchers – lista stale rośnie.

Wniosek

Od samego początku Uber opracował model biznesowy, który oferuje solidną propozycję wartości. Firma zaczęła od prostej, ale bardzo innowacyjnej oferty produktowej i powoli przekształciła się w coś więcej niż firmę zajmującą się wspólnymi przejazdami. 

To niesamowite, jak firma może odkrywać, testować i skalować innowacje na całym świecie. Wszystko brzmi idealnie, ale tylko jedno pytanie przyprawia świat technologii i biznesu o gęsią skórkę – czy firma osiągnie etap rentowności? Musimy poczekać, żeby się dowiedzieć.