Korzyści ze sztucznej inteligencji dla społeczeństwa – co to znaczy? Co jeszcze trzeba zrobić?

Społeczeństwo

Podobnie jak w przypadku większości przemian życiowych, korzyści z sztucznej inteligencji będą dla społeczeństwa pozytywne jak i negatywne. Jedno jest w 100% pewne, sztuczna inteligencja radykalnie zmienia świat, w którym żyjemy. 

Jak wpłynie to na otaczający nas świat, można zgadywać i jest to przedmiotem wielu dyskusji. Jako optymista w głębi serca wierzę, że możliwości, jakie wprowadzi sztuczna inteligencja, będą w większości dobre. 

Transformacyjny wpływ sztucznej inteligencji na nasze społeczeństwo będzie miał daleko idące konsekwencje finansowe, prawne, polityczne i regulacyjne, na które świat musi być przygotowany.

Etyka, uczciwość, dostępność, przejrzystość i prywatność danych to kluczowe tematy, które będą jeszcze ważniejsze, gdy sztuczna inteligencja przyspieszy rozwój i otworzy nowe możliwości. Decyzje podejmowane lub wspierane przez sztuczną inteligencję muszą być przejrzyste i odpowiedzialne, a także sprawiedliwe.

Poważnym problemem we wdrażaniu sztucznej inteligencji w społeczeństwie jest brak specjalistów. Ciągłe uczenie się i różne podejście do edukacji zostały zidentyfikowane jako krytyczne wyzwania dla społecznych skutków sztucznej inteligencji. Co więcej, pomyślne wdrożenie sztucznej inteligencji w społeczeństwie wymaga, aby opinia publiczna uznawała nowe aplikacje za godne zaufania i etyczne.

Jeśli chciałbyś zapisać się do naszego newslettera, zapraszam:

.

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na światową gospodarkę

Według raportu PwC do 2030 r. sztuczna inteligencja wniesie do światowej gospodarki prawie 16 miliardów dolarów. Zyski przyjdą w następujący sposób:

 •  7 miliardów dolarów dzięki zwiększonej produktywności w wyniku automatyzacji procesów przez firmy
 • 9 miliardów dolarów z konsumpcji, ponieważ kupujący będą cieszyć się większą personalizacją (produkty będą wysoce spersonalizowane, a dzięki temu obniżsą się koszty i wzrośnie skalowalność)

Według autorów, globalny PKB, który w 2015 r. wyniósł około 74 miliardy dolarów, w 2030 r. będzie o 14% wyższy dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji. To ogromna zmiana, która określa, jakie korzyści płyną ze sztucznej inteligencji dla społeczeństwa.

PwC dowiedziało się, że ogromne korzyści gospodarcze ze sztucznej inteligencji przyniosą Chiny (prawie 30% wzrost PKB w 2030 r.) i Ameryka Północna (wzrost PKB o 14,5% do 2030 r.). 

Kolejna fala cyfrowej transformacji opartej na sztucznej inteligencji ma swoje korzenie w danych generowanych przez Internet Rzeczy (smartfony, samochody, termostaty, zegarki, roboty, maszyny produkcyjne). 

Konsekwencje z tego wynikające, to:

 • większa standaryzacja, 
 • większa automatyzacja,  
 • zintensyfikowana personalizacja produktów i usług. 

Poniższe zdjęcia pokazują dwa przykłady wyników, jakie możemy uzyskać — sztuczna inteligencja przynosi korzyści społeczeństwu, tworząc treści cyfrowe o wysokim poziomie personalizacji. Po lewej stronie widzimy twarze, które nie istnieją. Marketerzy mogą ich używać w reklamach, reklamach i filmach. Zamiast robić zdjęcia prawdziwym ludziom, sztuczna inteligencja może projektować twarze, co znacznie obniża koszty kampanii marketingowych.

Po prawej stronie znajduje się przykład raportu finansowego, który sztuczna inteligencja napisała od podstaw.

Sztuczna inteligencja przynosi korzyści społeczeństwu, tworząc treści od podstaw.
Sztuczna inteligencja przynosi korzyści społeczeństwu, tworząc treści od podstaw.

Sztuczna inteligencja przeprojektuje sposób wykonywania rutynowych zadań, zwłaszcza w obszarach kapitałochłonnych, w tym w transporcie i produkcji. Wpływ na społeczeństwo będzie ogromny, ponieważ wielu ludzi, którzy pracują z zadaniami opartymi na na powielających się czynnościach, zostanie zastąpiona przez roboty.

Firmy zwiększą również produktywność, a także wzmocnią i wesprą swoich pracowników w poprawie wydajności, korzystając z aplikacji AI. Dobrym przykładem jest sztuczna inteligencja wykorzystywana w komunikatorach. Kiedyś chodziło o odbieranie telefonu i pomaganie klientom, odpowiadanie na pytania, przeprowadzanie szkoleń i tak dalej. Dzisiaj algorytmy mogą odbierać połączenia telefoniczne i zapewniać całodobową, nieprzerwaną obsługę klienta. 

Sztuczna inteligencja zmniejsza, niweluje ingerencję człowieka i naraża społeczeństwo na nowe wyzwania, takie jak odpowiadanie na wyższe zapotrzebowanie na bardziej wykwalifikowaną siłę roboczą. Poza tym obniża koszty związane z powtarzalnymi zadaniami. Oznacza to, że pracownicy mają więcej czasu i możliwości rozwijania nowych umiejętności i zdobywania kwalifikacji do wykonywania zadań o większej wartości.

Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego do 2025 roku 85 milionów miejsc pracy można zastąpić maszynami i oprogramowaniem napędzanym sztuczną inteligencją. Choć może to wydawać się szokującą statystyką, ten sam raport stwierdza, że ​​sztuczna inteligencja stworzy 97 milionów nowych miejsc pracy do 2025 roku. Mamy więc do czynienia ze zmianą strukturalną, którą społeczeństwo może wykorzystać.

Korzyści ze sztucznej inteligencji dla społeczeństwa są ogromne

Pogrupowałem przypadki użycia sztucznej inteligencji w kilka obszarów, w oparciu o moje projekty dla klientów, badania i rozmowy z menedżerami najwyższego szczebla, głównie moimi klientami. 

Istnieje wiele różnych przykładów, w których sztuczna inteligencja może odgrywać ważną rolę w reagowaniu kryzysowym na wczesne wykrywanie uszkodzeń roślin i poprawianie plonów w małych gospodarstwach. Biznes i nauka mogą zastosować sztuczną inteligencję w sektorze finansowym, służbie zdrowia i wielu innych. Sztuczna inteligencja to jedyna w swoim rodzaju technologia, która może być skalowana w różnych branżach (poziomo), wewnątrz branży (w pionie), może być oferowana jako usługa (AIasS) lub instalowana w sprzęcie. 

Społeczeństwo może skorzystać z AI w następujących obszarach:

 • Bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Wyzwania społeczne obejmują szkody, zapobieganie nadużyciom, śledzenie przestępców i łagodzenie uprzedzeń organów ścigania. Ten rodzaj implementacji sztucznej inteligencji koncentruje się na kwestiach ochrony, ochrony i wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, takich jak handel ludźmi lub przestępczość narkotykowa. Przykładem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia rozwiązań, które pomagają policji w określaniu gorących punktów, w których mają nastąpić przestępstwa.
 • Zarządzanie sektorem publicznym. Projekty związane z wydajnością i efektywną administracją podmiotów publicznych, w tym solidna transparentność i inteligentne zarządzanie finansami. Na przykład urzędnicy mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do identyfikowania oszustw podatkowych przy użyciu alternatywnych punktów danych, takich jak dane z mediów społecznościowych, dane przeglądania i historia płatności detalicznych. Innym przykładem, w którym sztuczna inteligencja może okazać się skuteczna, jest zapewnianie zautomatyzowanych odpowiedzi na pytania za pośrednictwem inteligentnych chatbotów w celu poprawy doświadczeń obywateli z rządem i administracją lokalną. 
 • Infrastruktura. Przeszkody infrastrukturalne, które mogą poprawić zużycie energii, wody i gospodarowanie odpadami, należą do najważniejszych obszarów, które sztuczna inteligencja może poprawić. Na przykład czujniki pogodowe można zoptymalizować za pomocą danych w czasie rzeczywistym i kontrolować kąt paneli słonecznych. Organizacje zarządzające infrastrukturą mogą również wykorzystywać sztuczną inteligencję do predykcyjnego utrzymania farm wiatrowych w celu identyfikacji potencjalnie wadliwych komponentów. 
 • Informacje i walidacja danych. Ten obszar koncentruje się na filtrowaniu lub sprawdzaniu faktów, które mogą wprowadzać w błąd. Pandemia pokazuje, jak ważne może to być dla wskaźnika szczepień. Media społecznościowe i ogólnie Internet mają ogromny wpływ na kształtowanie opinii ludzi.
 • Głód i zdrowie. Rozwiązywanie problemów związanych z głodem dotyczy głównie łańcuchów logistycznych, dystrybucji żywności i dostaw na ostatnim odcinku. Firmy logistyczne mogą wykorzystywać dane do trenowania modeli sztucznej inteligencji, które stają się zdolne do ustalania priorytetów przesyłek. Ponadto, biorąc pod uwagę warunki pogodowe, można przewidzieć miejsca suszy i zająć się niedoborami żywności, zanim to nastąpi. Naukowcy i lekarze wykorzystują sztuczną inteligencję, aby określić, czy określone komórki są rakowe, lub sprawdzić zdjęcia rentgenowskie, aby wykryć choroby. 
 • Równość, integracja i uprzedzenia. To obszerny temat, ponieważ jest uniwersalny. Dobrym przykładem jest dziedzina analityki HR, w której algorytmy uczenia maszynowego grupują kandydatów według potencjalnych pracowników i odrzuconych. Naukowcy wyjaśnili w artykule akademickim,  że na amerykańskim rynku pracy afroamerykańskie nazwiska są dyskryminowane. Z kolei kandydaci o zwyczajowych nazwiskach w społecznościach białych otrzymują więcej oddzwonień do rozmów o pracę. Dzieje się tak, ponieważ algorytmy uczenia maszynowego i głębokiego uczenia zostały oparte na tendencyjnych danych, w których próbki szkoleniowe dla kandydatów białych, które odnoszą sukces, są znacznie większe niż w przypadku kandydatów kolorowych. Sztuczna inteligencja może rozwiązać ten problem, dostarczając rekruterom danych i wykrywając dyskryminację. 
 • Środowisko i dzika przyroda. Sztuczna inteligencja pomaga chronić przyrodę i nasze środowisko, co ma kluczowe znaczenie dla ludzkości. Ciekawym przypadkiem użycia jest sposób, w jaki Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna monitoruje populacje zagrożonych gatunków na obszarach polarnych, w tym wielorybów bieługi, fok lodowych i niedźwiedzi polarnych. Realizują projekt z wykorzystaniem samolotów wyposażonych w kamery. Innym dobrym przykładem jest WildTrack. Jest to narzędzie do nieinwazyjnego śledzenia zagrożonych gatunków poprzez cyfrowe zdjęcia odcisków stóp. Naukowcy analizują pomiary z tych obrazów i identyfikują gatunek, osobnika, płeć i klasę wiekową. 

Jeśli chciałbyś zapisać się do naszego newslettera, zapraszam:

.

Jaka jest nasza rola w świecie opartym na sztucznej inteligencji? Jak możemy przynieść społeczeństwu więcej korzyści związanych ze sztuczną inteligencją?

Edukacja

Maszyny potrafią naśladować wiele rzeczy, ale nie wiedzą, jak „coś” tworzyć. Na przykład, jeśli piszę piosenkę, mogę zorientować się, jakie to uczucie, gdyby ludzie usłyszeli tę piosenkę, czytając moje własne słowa. Albo jeśli napiszę książkę, zobaczę, czy jest wystarczająco zabawna. Maszyny (algorytmy) tego nie potrafią. Zasadniczo sztuczna inteligencja może uczyć się powierzchownie, ucząc się trzech milionów najlepiej sprzedających się piosenek i trzech milionów nieudanych utworów. Sztuczna inteligencja próbowałaby nauczyć się konkretnej rzeczy i zaproponować zmianę. Ale to nie to samo, co stwierdzenie, czy ludziom spodoba się ta piosenka. Maszyna nie uważa tego za zabawę. Myślę, że w bardziej złożonych układach relacji międzyludzkich mamy tę przewagę. To jest moim zdaniem sedno tego, co musimy zrobić, aby sztuczna inteligencja była pomocna dla społeczeństwa. Ponieważ nie może czuć, okazywać empatii i osądzać tak wielu rzeczy, musimy upewnić się, że sztuczna inteligencja jest właściwie wprowadzona do społeczeństwa. 

Musimy upewnić się, że ludzie rozumieją, jak działa sztuczna inteligencja. Finlandia uruchomiła bezpłatny kurs online ze sztucznej inteligencji, aby edukować swoich obywateli na temat uczenia maszynowego, głębokiego uczenia i nie tylko. Unia Europejska wprowadza to samo dla swoich obywateli. 

W wielu krajach sztuczna inteligencja jest uważana za zagrożenie i moim zdaniem, jeśli dostępnych jest więcej kursów i szkoleń, pomoże to zrozumieć jakie korzyści przyniesie sztuczna inteligencja.

Narody inaczej postrzegają sztuczną inteligencję.
Narody inaczej postrzegają sztuczną inteligencję.

Ta zdolność do wykorzystywania sztucznej inteligencji do odkrywania została rozszerzona nie tylko dzięki ogromnemu wzrostowi danych cyfrowych i dostępnej mocy obliczeniowej, ale także dzięki innowacjom w algorytmach uczenia maszynowgo i uczenia głębokiego. Rzecz w tym, że sztuczna inteligencja jest wszędzie. Jest wbudowana w samochody, zegarki, kuchenki mikrofalowe i wiertarki elektryczne. Dobrze, jeśli ludzie rozumieją, co to znaczy, że istnieje sztuczna inteligencja. Jakie możemy mieć oczekiwania. Dlaczego ochrona naszych danych jest niezbędna, aby sztuczna inteligencja mogła zmaksymalizować wydajność produktu. 

Normy

Wiele krajów opublikowało krajowe strategie sztucznej inteligencji i inicjatywy polityczne, które zwykle starają się zapewnić pozycję lidera w sztucznej inteligencji. Strategia i inicjatywy wyznaczają aspiracje i cele, które oczekują wspólnego działania wszystkich interesariuszy. Rolą rządów jest często organizowanie konferencji i pomocników. Firmy starają się prowadzić prace badawczo-rozwojowe i maksymalizować zwrot z inwestycji. Organizacje charytatywne i inne oczekują bezpłatnego dostępu do rekomendacji i innych wyników w celu optymalizacji ich działalności i procesów. Standard prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad sztuczną inteligencją może pomóc wszystkim stronom zsynchronizować swoje wysiłki, właściwie wykorzystać fundusze i dzielić się wynikami. Kraje muszą dbać o swoich obywateli, ponieważ sztuczna inteligencja jest wszędzie; ustalając standardy, przywódcy polityczni maksymalizują korzyści. Sztuczna inteligencja może przynieść różne wyniki, wzmocnić wybrane branże. Potrzebuje priorytetów, ponieważ szkolenie modeli sztucznej inteligencji do robienia wszystkiego jest kosztowne. Z tego powodu standardy mają kluczowe znaczenie, ponieważ wyznaczają kierunki dla wszystkich ważnych graczy. 

Ochrona danych

Wpływ big data jest powszechnie opisywany w kategoriach objętość, różnorodność i prędkość. Co więcej, dzięki dobrej jakości dane sprawiają, że analiza jest bardziej atrakcyjna i bardziej szczegółowa. Różnorodność przyczynia się do tej mocy i umożliwia nowe i nieprzewidziane wnioski i prognozy. prędkość wzbogaca badania, a także udostępnianie w czasie rzeczywistym. Przepływ danych z telefonów komórkowych i innych urządzeń zwiększa ilość, różnorodność i prędkość informacji na temat każdego wymiaru naszego życia i stawia prywatność w centrum uwagi jako problem globalny. .

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy umożliwia podgląd pojawiających się problemów związanych z prywatnością. Dzięki bogatym bazom danych zdjęć cyfrowych dostępnych za pośrednictwem mediów społecznościowych, stron internetowych, praw jazdy, kamer monitorujących i innych źródeł, maszynowe rozpoznawanie twarzy szybko stało się podstawą do rozpoznawania pojedynczych ludzi. Pomysł stał się niezbędnym elementem całej układanki danych (np. w walce z terroyzmem).

Rozpoznawanie twarzy to tylko przykład. Za każdym razem, gdy w coś klikamy, wypełniamy formularz, nagrywamy wideo i przesyłamy je na youtube, zasilamy algorytmy, które następnie mogą „przeżuwać” nasze dane. Księgarnie Amazon „proszą” o zrobienie zdjęcia okładki książki, aby poznać cenę . 

Jeśli twórcy oprogramowania wykorzystują dane osobowe do tworzenia technologii sztucznej inteligencji bez uprzedniego zbierania zgody, należy zrobić wszystko, aby jeszcze bardziej umożliwić osobom zrozumienie i kontrolowanie sposobu wykorzystywania ich danych. 

Stronniczość

Społeczna stronniczość AI ma miejsce, gdy sztuczna inteligencja działa w sposób, który ujawnia nietolerancję społeczną lub dyskryminację instytucjonalną. Na pierwszy rzut oka algorytmy i dane uczenia maszynowego lub głębokiego uczenia się mogą wydawać się bezstronne, ale ich wyniki wzmacniają uprzedzenia społeczne. Błędy w sztucznej inteligencji są trudne do zidentyfikowania i upolowania. Dobrym przykładem jest  niedawna analiza  debaty komentatorów sportowych na temat białych i czarnoskórych sportowców. Autorzy zauważyli, że komentatorzy, mówiąc o białych sportowcach, skupiali się na ciężkiej pracy i talencie w przypadków graczy czarnoskórych mówiono o szczęściu lub wrodzonych umiejętnościach.

Gracze futbolu amerykańskiego. Źródło: CollegeConsensus
Gracze futbolu amerykańskiego. Źródło: CollegeConsensus

Autorzy badania przeanalizowali ponad tysiąc transmisji gier sprzed dziesięcioleci, aby zrozumieć różne przykłady komunikacji rasowej. Okazało się, że jest ich mnóstwo. Czarnoskórzy zawodnicy częściej byli nazywani po imieniu, a biali sportowcy po nazwisku. Komentatorzy opisywali graczy czarnoskórych pod względem ich „naturalnych talentów” i cech fizycznych („bestia”) oraz białoskórych graczy pod kątem ich wydajności i intelektu („inteligentny”).

Stronniczość AI to anomalia w wynikach algorytmów uczenia maszynowego. Może to być spowodowane założeniami dyskryminacyjnymi przyjętymi podczas procesu opracowywania algorytmu danych uczących. Sytuacja rodzi istotną kwestię: kluczowe jest zrozumienie, w jaki sposób algorytmy sztucznej inteligencji podejmują decyzje, jakie są ich czynniki wejściowe i jaki mają wpływ na wynik. 

Wniosek

Sztuczna inteligencja może zdziałać wiele dobrego na świecie, ale to, czy to zrobi, zależy od tego, w jaki sposób wykorzystamy i zbudujemy te technologie. Niefortunna prawda jest taka, że ​​dane osobowe stały się ważnymi elementami do tworzenia wielu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Należy więcej przemyśleć i zbadać, w jaki sposób te dane osobowe są odpowiednio chronione i zabezpieczone. 

Wykorzystywanie danych osobowych do opracowywania technologii sztucznej inteligencji wymaga ponownego przeanalizowania istniejących zasad i ram prawnych i etycznych w odniesieniu do stanu faktycznego danego projektu badawczego. 

Wówczas należy podjąć starania, aby dołożyć wszelkich starań, aby chronić osoby, których dane osobowe są wykorzystywane do opracowywania technologii opartych na sztucznej inteligencji. Osiąga się to poprzez ocenę wartości technologii AI, wzmocnienie pozycji tych osób oraz ustanowienie bezpiecznej i zdrowej architektury danych w celu stworzenia technologii AI. Wszystko to należy zrobić, aby zmaksymalizować liczbę korzyści, jakie sztuczna inteligencja przynosi społeczeństwu.