Monetyzacja Danych – Najbardziej Obiecujące Branże

Monetyzacja danych to coraz bardziej popularna forma wykorzystania danych, w której aktywa danych są używane do generowania wartości. Stała się potężnym narzędziem dla organizacji i branż do dostępu do danych, które mogą być wykorzystane do komercyjnego zysku. Monetyzacja danych umożliwia firmom zwiększenie ich rentowności, efektywności operacyjnej i zaangażowania klientów poprzez wykorzystanie danych z różnych źródeł, takich jak sztuczna inteligencja (AI) i analiza danych. Dzięki monetyzacji danych, organizacje mogą generować przychody z aktywów danych, a także budować przewagę konkurencyjną na rynku.

Muzyka

Branża muzyczna jest jedną z najbardziej opartych na danych branż, a monetyzacja danych może być wykorzystana do odblokowania potencjału danych, które wcześniej nie były wykorzystywane. Zbierając dane z serwisów streamingowych, platform analitycznych i innych źródeł, firmy mogą identyfikować trendy, wglądy i możliwości. Firmy muzyczne mogą wykorzystać monetyzację danych, aby lepiej zrozumieć swoich klientów i lepiej kierować swoją analizę danych, aby zwiększyć konwersję klientów. Ponadto, może być wykorzystana do dostrojenia danych zbieranych od użytkowników, pozwalając firmom muzycznym tworzyć bardziej spersonalizowane doświadczenia dla swoich klientów.

Firmy takie jak Spotify i Pandora już wdrożyły strategie monetyzacji danych, aby napędzać wzrost i sukces. Na przykład może to pomóc Spotify zrozumieć, które utwory muzyczne są najpopularniejsze wśród określonych grup demograficznych, pozwalając firmie dostosować swoje playlisty i dostarczać bardziej istotne treści dla użytkowników. Jak widać na poniższym wykresie, streaming jest obecnie najbardziej lukratywnym sposobem na zarabianie na muzyce. Monetyzacja danych tylko wspiera ten trend.

Automotive

Monetyzacja danych jest kluczowym narzędziem dla producentów samochodów do poprawy efektywności operacyjnej, optymalizacji procesów opartych na danych i zwiększenia zaangażowania klientów. Producenci mogą jej użyć do zbierania danych z połączonych pojazdów i analizowania zachowań kierowców na drodze. Te dane mogą być wykorzystywane do budowy modeli predykcyjnych, które umożliwiają firmom zrozumienie nawyków jazdy i ryzyka, a także do opracowywania produktów i usług opartych na danych. Ponadto, monetyzacja danych może być używana do dostarczania w czasie rzeczywistym danych na temat wydajności i użytkowania pojazdów, co pomaga producentom identyfikować problemy zanim się pojawią. Dodatkowo, monetyzacja danych może być wykorzystywana do tworzenia bardziej spersonalizowanych doświadczeń jazdy dla klientów, wykorzystując dane z połączonych samochodów i technologii AI. Badanie McKinsey & Company z 2020 roku stwierdza, że „37% konsumentów zmieniłoby marki samochodów na te oferujące lepszą łączność”.

Monetyzacja danych już pomogła kilku producentom samochodów zwiększyć ich wysiłki. Na przykład, BMW wykorzystało dane z połączonych pojazdów do opracowania spersonalizowanych usług dla klientów i poprawy zaangażowania klientów. Ponadto, monetyzacja danych jest również używana przez producentów samochodów do obniżenia kosztów operacyjnych i usprawnienia procesów produkcyjnych.

Handel

Monetyzacja danych może być wykorzystana przez sprzedawców detalicznych do poprawy efektywności operacyjnej, optymalizacji procesów opartych na danych i zwiększenia zaangażowania klientów. Sprzedawcy detaliczni mogą wykorzystać monetyzację danych, aby uzyskać wgląd w preferencje i zachowania klientów, pozwalając im opracowywać produkty i usługi oparte na danych dla klientów. Ponadto, monetyzacja danych pozwala sprzedawcom detalicznym identyfikować potencjalne możliwości na rynku i dostroić dane od klientów, aby uzyskać przewagę konkurencyjną.

Sprzedawcy detaliczni tacy jak Amazon, Walmart i Target już wykorzystali monetyzację danych, aby zwiększyć swoją rentowność. Na przykład, narzędzia analityczne są używane przez tych sprzedawców do śledzenia danych z zakupów online i lepszego zrozumienia preferencji klientów. Ponadto, monetyzacja danych może być wykorzystywana do tworzenia kampanii marketingowych opartych na danych i bardziej spersonalizowanych doświadczeń klientów.

Opieka Zdrowotna

Monetyzacja danych może być używana do poprawy opieki nad pacjentami, obniżenia kosztów operacyjnych i usprawnienia procesów opartych na danych w branży opieki zdrowotnej. Dostawcy opieki zdrowotnej mogą wykorzystać dane z połączonych urządzeń medycznych i danych pacjentów do opracowywania produktów i usług opartych na danych, które zapewniają lepszą opiekę nad pacjentami. Ponadto, monetyzacja danych umożliwia dostawcom opieki zdrowotnej identyfikowanie potencjalnych możliwości na rynku i uzyskiwanie cennych wglądów w dane pacjentów.

Została ona wykorzystana również przez kilka firm opieki zdrowotnej do poprawy operacji i zapewnienia lepszej opieki nad pacjentami. Na przykład, narzędzia analityczne są używane do śledzenia danych z urządzeń medycznych i danych pacjentów, pozwalając dostawcom opieki zdrowotnej opracować spersonalizowane usługi dla pacjentów. Ponadto, monetyzacja danych jest również używana przez dostawców opieki zdrowotnej do obniżenia kosztów operacyjnych i usprawnienia procesów opartych na danych. Jak widać na poniższym wykresie, obecnie w opiece zdrowotnej jest więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej. Ten wzrost wynika ze zwiększonego wykorzystania monetyzacji danych w branży opieki zdrowotnej.

Marketing

W połączeniu z monetyzacją danych, kampanie marketingowe oparte na danych stają się coraz bardziej normą dla firm. Może być wykorzystywana do zdobycia cennych wglądów w dane klientów i opracowywania kampanii marketingowych opartych na danych, które generują więcej konwersji. Ponadto, monetyzacja danych umożliwia marketerom identyfikowanie potencjalnych możliwości na rynku i tworzenie bardziej spersonalizowanych doświadczeń dla klientów.

Wiele firm już wykorzystuje monetyzację danych, aby zwiększyć swoje wysiłki marketingowe. Na przykład, narzędzia analityczne są używane przez marketerów do śledzenia danych z zakupów online i lepszego zrozumienia preferencji klientów. Ponadto, kampanie marketingowe oparte na danych są używane do tworzenia bardziej spersonalizowanych doświadczeń dla klientów i uzyskiwania przewagi konkurencyjnej na rynku.

Bonus: Crowdsourcing

Monetyzacja danych jest również wykorzystywana do ułatwienia działań opartych na danych, takich jak crowdsourcing. Crowdsourcing umożliwia firmom zbieranie danych od dużej liczby osób, pozwalając im zdobyć cenne wglądy w dane klientów. Ponadto, może być wykorzystywana do tworzenia produktów i usług opartych na danych, które zapewniają lepsze doświadczenia dla klientów.

Monetyzacja danych już została wykorzystana przez kilka firm do tworzenia produktów i usług opartych na danych. Na przykład, narzędzia analityczne są używane przez firmy takie jak Uber i Airbnb do śledzenia danych z interakcji z klientami i lepszego zrozumienia preferencji klientów. Ponadto, działania oparte na danych, takie jak crowdsourcing, są używane do zbierania danych od dużej liczby osób i poprawy doświadczeń klientów.

Podsumowanie

Od branży motoryzacyjnej po opiekę zdrowotną, monetyzacja danych stała się nieocenionym narzędziem dla firm w różnych branżach. Umożliwia firmom zdobywanie cennych wglądów w dane klientów, optymalizację procesów opartych na danych oraz rozwój produktów i usług opartych na danych dla klientów. Ponadto, monetyzacja danych może być wykorzystywana do obniżania kosztów operacyjnych i usprawnienia procesów opartych na danych w branży. Od kampanii marketingowych opartych na danych po usługi opieki zdrowotnej oparte na danych, monetyzacja danych przekształca biznesy w różnych branżach.

Wykorzystując monetyzację danych, właściciele firm mogą uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku i wykorzystać możliwości danych. Ostatecznie, monetyzacja danych okazała się nieocenionym narzędziem dla firm dążących do optymalizacji swoich operacji i zwiększenia rentowności.

Źródła

IOT Forall

McKinsey

Business2Community

9to5Mac

Health Care Appraisers

DataConomy

McKinsey

Forbes