Sztuczna inteligencja i muzyka: zarabianie na dźwięku

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) jest ona wykorzystywana w wielu sektorach, w tym w przemyśle muzycznym. Sztuczna inteligencja pomaga muzykom w komponowaniu i strumieniowaniu ich muzyki, a także generowaniu pieniędzy dzięki tworzonym przez nich treściom. Na przykład Taryn Southern jest nowoczesną artystką, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania kompozycji muzycznych, a nawet pełnych albumów. Ponieważ artyści tacy jak Southern stają się coraz bardziej popularni, omówimy wpływ sztucznej inteligencji na przemysł muzyczny, szczególnie w odniesieniu do monetyzacji dźwięku. W tym artykule omówimy branżę muzyczną w Stanach Zjednoczonych, wpływ sztucznej inteligencji na nią oraz sposób, w jaki artyści wykorzystują moc sztucznej inteligencji we własnej pracy.

Rentowność przemysłu muzycznego w Stanach Zjednoczonych

W ostatnich latach przemysł muzyczny w Stanach Zjednoczonych przeszedł dramatyczną transformację. Dzięki pojawieniu się cyfrowych serwisów streamingowych, takich jak Spotify i Apple Music, konsumpcja muzyki osiągnęła najwyższy poziom w historii. Jednocześnie jednak tradycyjne źródła dochodów, takie jak sprzedaż płyt CD i pobieranie, gwałtownie spadły. W rezultacie ogólna rentowność przemysłu muzycznego znalazła się pod presją. Podczas gdy niektórzy eksperci twierdzą, że branża muzyczna znajduje się w stanie ostatecznego upadku, inni utrzymują, że po prostu przechodzi ona moment przejściowy. Tylko czas pokaże, który pogląd jest właściwy. W międzyczasie rentowność przemysłu muzycznego w Stanach Zjednoczonych pozostaje tematem wysoce spornym.

Pomimo tego, w co wierzą krytycy, jedna rzecz pozostaje prawdziwa w przemyśle muzycznym w Stanach Zjednoczonych – rosnące wykorzystanie technologii. Rozwojowi cyfrowych usług przesyłania strumieniowego towarzyszyło rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w przemyśle muzycznym. Sztuczna inteligencja pomaga artystom generować przychody, komponować i przesyłać strumieniowo muzykę, a nawet tworzyć całe albumy. Dlatego technologia powinna mieć pozytywny wpływ na przemysł muzyczny i pomagać mu w rozwoju, ponieważ artyści mają większe szanse na czerpanie zysków z produkcji muzyki. Jak widać na poniższym wykresie, przemysł muzyczny w USA uzyskał 83% swoich przychodów ze strumieniowego przesyłania dźwięku w 2020 roku i nie wykazuje oznak spowolnienia.

No alt text provided for this image

Kompozycja muzyczna

Jednym ze sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji w przemyśle muzycznym jest pomoc artystom w komponowaniu piosenek. Na przykład program sztucznej inteligencji Flow Machines był używany przez takich muzyków jak Taryn Southern i Pete Townshend do tworzenia nowej i innowacyjnej muzyki. Flow Machines wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do analizy bazy danych istniejącej muzyki i generowania nowych pomysłów na podstawie tego, czego się nauczył. Program jest w stanie generować całe szkice piosenek, wraz z melodiami, akordami i tekstami.

Southern użył Flow Machines do skomponowania całego albumu złożonego w całości z muzyki generowanej przez sztuczną inteligencję. Płyta zatytułowana I AM AI to zbiór 12 utworów, które powstały przy użyciu sztucznej inteligencji. Southern współpracował z Flow Machines, aby stworzyć album w ciągu dwóch lat. W wywiadzie Southern stwierdziła, że ​​​​była „zszokowana” wynikami współpracy. „Myślę, że to, co sztuczna inteligencja zrobiła dla komponowania muzyki, jest niezwykłe” – powiedziała. „To naprawdę otworzyło wiele możliwości kreatywności, które wcześniej nie były możliwe”.

Z drugiej strony Townshend wykorzystał Flow Machines do generowania pomysłów na nowe piosenki. W wywiadzie Townshend stwierdził, że był „zdumiony” zdolnością programu do wymyślania oryginalnych koncepcji muzycznych. „To tak, jakby mieć nowego członka zespołu” – powiedział. „Flow Machines podsunęło mi pomysły na piosenki, o których sam nigdy bym nie pomyślał”.

Wraz z Flow Machines istnieją inne programy sztucznej inteligencji, które pomagają muzykom komponować ich piosenki. Na przykład projekt Google Magenta wykorzystuje uczenie maszynowe do generowania nowych utworów muzycznych. Projekt jest wciąż na wczesnym etapie, ale już przyniósł imponujące wyniki. W jednym eksperymencie algorytm był w stanie wygenerować utwór muzyczny, który brzmiał tak, jakby został skomponowany przez Bacha.

Strumieniowe przesyłanie muzyki

Oprócz pomocy artystom w komponowaniu muzyki sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana do strumieniowego przesyłania muzyki. Najpopularniejszy serwis streamingowy na świecie, Spotify, wykorzystuje sztuczną inteligencję do polecania swoim użytkownikom nowych utworów i wykonawców. Algorytm Spotify bierze pod uwagę historię słuchania użytkownika i generuje rekomendacje na podstawie tych informacji. Algorytm stale się uczy i ulepsza, co oznacza, że ​​rekomendacje, które wydaje, będą z czasem stawały się coraz dokładniejsze.

Spotify nie jest jedyną usługą przesyłania strumieniowego, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Apple Music, kolejna popularna usługa przesyłania strumieniowego, również wykorzystuje uczenie maszynowe do polecania użytkownikom nowej muzyki. Algorytm Apple Music bierze pod uwagę gust muzyczny użytkownika i jego nawyki słuchania. Następnie wykorzystuje te informacje do generowania rekomendacji dotyczących nowych utworów i wykonawców. Poniższy wykres pokazuje liczbę płatnych subskrybentów Spotify i Apple Music na całym świecie w 2020 roku. Oczekuje się, że liczba ta będzie rosła w przypadku obu firm, ponieważ zapoczątkowana przez nie rywalizacja zachęca coraz więcej użytkowników do przyłączenia się do jednej z platform streamingowych i opowiedzenia się po którejś ze stron.

No alt text provided for this image

Wpływ na artystów

Aplikacje do przesyłania strumieniowego, takie jak Spotify, Apple Music i Pandora, zmieniły sposób, w jaki ludzie słuchają muzyki. W przeszłości ludzie kupowali płyty CD lub pobierali utwory z iTunes. Ale teraz coraz więcej osób korzysta z aplikacji do przesyłania strumieniowego, aby słuchać swoich ulubionych artystów. Ta zmiana ma duży wpływ na przemysł muzyczny. Dla artystów aplikacje do przesyłania strumieniowego zapewniają nowy sposób zarabiania pieniędzy.

W przeszłości artyści czerpali większość dochodów ze sprzedaży albumów i biletów na koncerty. Ale teraz są w stanie generować przychody ze strumieni w Spotify, Apple Music i Pandorze. Jest to szczególnie ważne dla początkujących artystów, którzy mogą nie mieć dużej rzeszy fanów. Aplikacje do przesyłania strumieniowego umożliwiają także artystom dotarcie do globalnej publiczności. Dzięki milionom ludzi korzystających z tych aplikacji artyści mogą dotrzeć do ogromnej liczby słuchaczy.

I wreszcie, aplikacje do przesyłania strumieniowego są zasilane przez sztuczną inteligencję, co oznacza, że ​​mogą sugerować słuchaczom nową muzykę na podstawie ich nawyków słuchania. Pomaga to przedstawić nowych artystów potencjalnym fanom. Podsumowując, aplikacje do przesyłania strumieniowego miały pozytywny wpływ na przemysł muzyczny, zapewniając artystom nowe sposoby generowania przychodów i docierania do nowych słuchaczy.

Wniosek

Sztuczna inteligencja ma duży wpływ na przemysł muzyczny. Jest używany do komponowania nowych piosenek, przesyłania strumieniowego muzyki i generowania przychodów dla artystów. Ta technologia jest wciąż na wczesnym etapie, ale już wywarła pozytywny wpływ na przemysł muzyczny. Ponieważ sztuczna inteligencja nadal się rozwija, prawdopodobnie będzie miała jeszcze większy wpływ na przemysł muzyczny w przyszłości. Podczas gdy niektórzy krytycy kwestionują rentowność i przyszły wzrost przemysłu muzycznego w Stanach Zjednoczonych, zapominają o sile sztucznej inteligencji, która zaczyna zmieniać krajobraz biznesowy wielu branż.

Źródła:

Emerj

HiFi Next

Statista

NY Times

Wired

The Verge

Business Insider

Forbes

CNN