Generowanie obrazów przez AI: rozwój i implikacje

W ostatnich latach stosowanie sztucznej inteligencji (AI) do generowania obrazów wzrosła. Generowanie obrazów przez sztuczną inteligencję jest wykorzystywane na różne sposoby, od reklam i zdjęć produktów po sztukę AI. Konsekwencje tego trendu są dalekosiężne i potencjalnie mogą zmienić reguły gry dla branży monetyzacji obrazów. Przykład tego, jak daleko zaszła technologia generowania obrazów AI, znajduje się na poniższym obrazku. Żadna z osób na obrazie nie jest prawdziwa. Zamiast tego zostały wygenerowane w unikalny sposób dzięki sile sztucznej inteligencji.

Z jednej strony obrazy generowane przez sztuczną inteligencję stanowią nowe źródło dochodów dla firm i przedsiębiorców. Mogą być sprzedawane lub licencjonowane do różnych celów, od marketingu i reklamy po sztukę i rozrywkę.

Z drugiej strony obrazy generowane przez sztuczną inteligencję mogą również zakłócić tradycyjną branżę monetyzacji obrazów. Te obrazy są często wyższej jakości niż tradycyjne obrazy i można je wyprodukować za ułamek kosztów. Ponieważ obrazy generowane przez sztuczną inteligencję stają się coraz bardziej rozpowszechnione, prawdopodobnie zjadają udział w rynku tradycyjnych dostawców obrazów.

W tym artykule przyjrzymy się rozwojowi obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję i ich implikacjom dla branży monetyzacji obrazów.

Historia

Obrazy generowane przez sztuczną inteligencję mają długą historię, sięgającą początków grafiki komputerowej. Na początku lat 60. po raz pierwszy użyto komputerów do generowania prostych kształtów geometrycznych. Po tym rozwoju nastąpił rozwój bardziej wyrafinowanych technik renderowania, które umożliwiły komputerom generowanie realistycznych obrazów obiektów trójwymiarowych.

Zaczęto je wykorzystywać komercyjnie pod koniec lat 80., kiedy używano ich do tworzenia efektów specjalnych do filmów i programów telewizyjnych. W ostatnich latach sztuczna inteligencja została wykorzystana do stworzenia realistycznych obrazów ludzi i zwierząt. Wraz z rozwojem i ewolucją technologii sztucznej inteligencji obrazy generowane przez sztuczną inteligencję stają się coraz bardziej realistyczne i realistyczne.

Firmy takie jak Adobe i NVIDIA opracowały oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które może generować realistyczne obrazy ludzi, zwierząt i przedmiotów. Firmy te sprzedają swoje oprogramowanie do generowania obrazów AI firmom i osobom fizycznym, które używają go do różnych celów, w tym do reklamy, zdjęć produktów i grafiki AI. Ponadto firma o nazwie DALL-E oferuje teraz wszystkim usługi generowania obrazów AI. Ten zwiększony dostęp do obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję ma swoje zalety, ale i obawy.

Możliwości

Obrazy generowane przez sztuczną inteligencję okazują się korzystne na wiele sposobów. Jedną z kluczowych korzyści jest to, że sztuczna inteligencja może pomóc w tworzeniu obrazów, które są bardziej realistyczne niż te, które ludzie są w stanie wygenerować samodzielnie. Ta korzyść jest osiągana dzięki zastosowaniu techniki zwanej generatywnymi sieciami przeciwstawnymi lub GAN.

Sieci GAN porównują ze sobą dwa algorytmy sztucznej inteligencji — jeden generuje fałszywe obrazy, a drugi próbuje zidentyfikować je jako fałszywe. Ponieważ algorytmy sztucznej inteligencji konkurują ze sobą, sztuczna inteligencja generująca fałszywe obrazy staje się coraz lepsza w tworzeniu realistycznych obrazów. Technologia ta jest już wykorzystywana przez firmy do tworzenia realistycznych obrazów 3D do celów marketingowych i reklamowych.

Ponadto obrazy generowane przez sztuczną inteligencję można również wykorzystać do tworzenia modeli symulacyjnych dla takich rzeczy, jak samochody bez kierowcy i badania medyczne. Ponieważ sztuczna inteligencja nadal ewoluuje, prawdopodobnie obrazy generowane przez sztuczną inteligencję staną się jeszcze bardziej realistyczne i znajdą jeszcze więcej zastosowań w nadchodzących latach.

Niektóre branże, które odnoszą korzyści z obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję, to:

  1. Trening i rozwój: obrazów można używać do tworzenia symulacji do celów szkoleniowych. Na przykład sztuczną inteligencję można wykorzystać do generowania obrazów różnych warunków drogowych, które można wykorzystać do szkolenia samochodów bez kierowcy.
  2. Badania medyczne: obrazy mogą być wykorzystywane do tworzenia modeli narządów i tkanek ludzkich. Jest to pomocne w badaniach medycznych, ponieważ umożliwia naukowcom badanie postępu chorób bez konieczności wykorzystywania ludzi.
  3. Reklama i marketing:obrazów można używać do tworzenia realistycznych zdjęć produktów i materiałów marketingowych. Jest to pomocne dla firm, ponieważ pozwala im zaoszczędzić pieniądze na profesjonalnych usługach fotograficznych. Jak widać na poniższym wykresie, sztuczna inteligencja i obrazy generowane przez sztuczną inteligencję mają pozytywny wpływ na reklamę i marketing
  4. Sztuka: obrazy mogą służyć do tworzenia dzieł sztuki. Na przykład algorytm sztucznej inteligencji o nazwie DeepDream może służyć do generowania obrazów, które wyglądają, jakby zostały stworzone przez Salvadora Dali.

Problemy

Chociaż obrazy generowane przez sztuczną inteligencję mają wiele zalet, należy wziąć pod uwagę również pewne kwestie. Jedną z głównych obaw jest to, że obrazy generowane przez sztuczną inteligencję mogą być wykorzystywane do tworzenia fałszywych wiadomości. Technologia sztucznej inteligencji może być wykorzystana do generowania realistycznych obrazów ludzi i wydarzeń. Ta moc może być wykorzystana do tworzenia fałszywych wiadomości, które trudno odróżnić od prawdziwych. Ten problem jest poważnym problemem, ponieważ może sprawić, że ludzie uwierzą w fałszywe informacje.

Innym problemem jest to, że obrazy generowane przez sztuczną inteligencję mogą być wykorzystywane do tworzenia nieprzyzwoitych lub obraźliwych treści. Technologia sztucznej inteligencji może być wykorzystywana do generowania obrazów, które są realistyczne, ale także mają charakter pornograficzny lub brutalny. Problem ten budzi obawy, ponieważ może prowadzić do wykorzystywania obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję do celów przestępczych.

Wreszcie, głębokie podróbki to problem, który należy wziąć pod uwagę. Głębokie podróbki to obrazy lub filmy generowane przez sztuczną inteligencję, które zostały zmienione w taki sposób, aby sprawiały wrażenie, jakby ktoś powiedział lub zrobił coś, czego w rzeczywistości nie powiedział ani nie zrobił. Ten problem jest niepokojący, ponieważ może prowadzić do tego, że ludzie będą wierzyć w fałszywe informacje o innych. Jak widać na poniższym wykresie, liczba deep fake’ów w 2020 roku prawie podwajała się co sześć miesięcy.

Jak dziś wykorzystywane są obrazy generowane przez sztuczną inteligencję

Są wykorzystywane do różnych celów. Niektóre firmy wykorzystują sztuczną inteligencję do generowania realistycznych zdjęć produktów i materiałów marketingowych. Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana do tworzenia symulacji do celów szkoleniowych. Na przykład sztuczną inteligencję można wykorzystać do generowania obrazów różnych warunków drogowych, które można wykorzystać do szkolenia samochodów bez kierowcy. Obrazy generowane przez sztuczną inteligencję są również wykorzystywane w badaniach medycznych do tworzenia modeli ludzkich narządów i tkanek. Ponieważ technologia sztucznej inteligencji wciąż ewoluuje, prawdopodobne jest, że obrazy te znajdą jeszcze więcej zastosowań w nadchodzących latach.

Wniosek

Obrazy generowane przez sztuczną inteligencję prawdopodobnie staną się jeszcze bardziej realistyczne w nadchodzących latach. Ponieważ technologia sztucznej inteligencji wciąż ewoluuje, prawdopodobnie obrazy generowane przez sztuczną inteligencję znajdą jeszcze więcej zastosowań w nadchodzących latach. Chociaż mają wiele zalet, istnieją również pewne obawy, które należy wziąć pod uwagę. Obawy te obejmują możliwość wykorzystania obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję do tworzenia fałszywych wiadomości, treści obscenicznych lub obraźliwych oraz głębokich podróbek. Ponieważ technologia sztucznej inteligencji wciąż ewoluuje, ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób obrazy generowane przez sztuczną inteligencję będą wykorzystywane i regulowane.

Źródła

The Verge

The Hindu

Marketing Profs

Petapixel

INC

Wired

Forbes

Technology Review

The Conversation