Personalizacja AI a Customer Experience

Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję (AI), doświadczenie klienta jest zawsze na pierwszym miejscu. Wykazano, że personalizacja poprawia zadowolenie klientów, buduje lojalność i zwiększa sprzedaż. W rzeczywistości, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Accenture, 78% konsumentów twierdzi, że jest bardziej skłonnych do zakupu od firmy, która oferuje spersonalizowane doświadczenia.

Personalizacja treści jest już powszechnie widziana w reklamie. Jak widać na poniższym wykresie, spersonalizowane reklamy cyfrowe doprowadziły na przestrzeni lat do powszechnego wzrostu sprzedaży reklam cyfrowych. Dlatego personalizacja AI jest cennym narzędziem dla firm do zwiększania sprzedaży i ograniczania rezygnacji. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do personalizacji i obsługi klienta.

Co to jest personalizacja AI?

Personalizacja produktów z wykorzystaniem AI to proces, który staje się coraz bardziej popularny wśród firm. Dzięki personalizacji produktów firmy mogą zapewnić swoim klientom bardziej dostosowane i unikalne wrażenia, które są specyficzne dla ich potrzeb i preferencji.

Ponadto personalizacja może pomóc firmom zwiększyć sprzedaż i lojalność wobec marki. Personalizacja produktów za pomocą sztucznej inteligencji polega na wykorzystaniu danych zebranych o kliencie w celu stworzenia spersonalizowanego doświadczenia produktu. Dane te mogą być gromadzone za pomocą różnych środków, takich jak media społecznościowe, ankiety, aktywność na stronie internetowej i historia zakupów. Po zebraniu tych danych można je wykorzystać do stworzenia profilu klienta, który można wykorzystać do spersonalizowania doświadczenia z produktem.

Firmy mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do personalizowania produktów na wiele sposobów, takich jak dostosowywanie projektu produktu, dostosowywanie interfejsu użytkownika i dostarczanie spersonalizowanych rekomendacji. Personalizując produkty za pomocą sztucznej inteligencji, firmy mogą zapewnić swoim klientom bardziej spersonalizowane i unikalne doświadczenie, które może pomóc w zwiększeniu sprzedaży i lojalności wobec marki.

Starbucks to jedna firma, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do personalizacji obsługi klienta. Sieć kawiarni wykorzystuje sztuczną inteligencję do personalizacji aplikacji mobilnej i dostarczania klientom spersonalizowanych rekomendacji. Ponadto Starbucks wykorzystuje sztuczną inteligencję do dostosowywania obsługi klientów w sklepie. Na przykład super sieć kawiarni chce wykorzystać sztuczną inteligencję do analizy preferencji klienta, pogody, pory dnia i innych wskaźników, aby polecić mu idealną filiżankę kawy. Chociaż przetwarzanie danych konsumentów wiąże się z różnymi obawami dotyczącymi prywatności, strategia ta może okazać się niezwykle cenna dla firmy kawowej.

W jaki sposób personalizacja AI przynosi korzyści klientom?

Personalizacja AI może zapewnić klientom szereg korzyści. Dzięki zrozumieniu indywidualnych potrzeb i preferencji klientów firmy mogą zapewnić bardziej spersonalizowane i osobiste doświadczenia. Spersonalizowane doświadczenia często skutkują zwiększoną satysfakcją i lojalnością klientów. Ponadto personalizacja AI może pomóc firmom zaoszczędzić czas i zasoby, zmniejszając potrzebę ręcznego wprowadzania danych i analizy danych. W miarę jak firmy coraz częściej wdrażają personalizację AI, klienci mogą spodziewać się bardziej spersonalizowanego i dostosowanego doświadczenia.

Firmy, które pracują nad poprawą obsługi klienta dzięki personalizacji AI, to Amazon, Google i Facebook. Wszystkie trzy firmy wdrożyły sztuczną inteligencję, aby zapewnić swoim użytkownikom bardziej spersonalizowane wrażenia. Amazon od wielu lat wykorzystuje sztuczną inteligencję do dostarczania klientom spersonalizowanych rekomendacji produktów. Funkcja „Personalizuj swoje rekomendacje” firmy wykorzystuje dane klientów, takie jak historia zakupów i historia wyszukiwania, w celu dostarczania spersonalizowanych rekomendacji produktów.

W jaki sposób personalizacja AI zmniejsza churn?

Churn jest poważnym problemem dla firm, zwłaszcza w gospodarce opartej na subskrypcji. Churn ma miejsce, gdy klient anuluje subskrypcję lub przestanie korzystać z produktu. Może być to kosztowne dla firm i może zaszkodzić lojalności wobec marki.

Sztuczna inteligencja może być wykorzystana do personalizacji obsługi klienta i ograniczenia rezygnacji. Rozumiejąc, dlaczego klienci odchodzą, firmy mogą podjąć kroki, aby temu zapobiec. Personalizacja AI może pomóc firmom zrozumieć zachowania klientów i zidentyfikować wzorce, które mogą prowadzić do rezygnacji. Jak widać na poniższym wykresie, słaba obsługa klienta i słabe budowanie relacji to dwie z trzech głównych przyczyn rezygnacji. W związku z tym personalizacja AI może zmniejszyć rotację klientów poprzez usprawnienie obsługi klienta za pomocą chatbotów i wspieranie relacji ze zrozumieniem preferencji konsumentów.

Przyszłość personalizacji AI

Personalizacja zawsze była kluczowym punktem sprzedaży dla firm. W końcu klienci chętniej kupują produkty, które zostały dopasowane do ich indywidualnych potrzeb i preferencji. W przeszłości personalizację często przeprowadzano ręcznie, co było procesem zarówno czasochłonnym, jak i kosztownym. Jednak ostatnie postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji stworzyły nowe możliwości dla firm w zakresie personalizacji produktów na znacznie większą skalę.

Jednym z najbardziej obiecujących zastosowań personalizacji AI jest obszar e-commerce. Sprzedawcy internetowi mogą teraz wykorzystywać sztuczną inteligencję do analizowania danych klientów i przedstawiania rekomendacji dotyczących innych produktów, którymi mogą być zainteresowani. Ta personalizacja nie tylko pomaga zwiększyć sprzedaż, ale także zapewnia lepsze wrażenia dla klienta, który jest bardziej skłonny do powrotu na stronę w przyszłości. Ponadto personalizację AI można również wykorzystać do dostosowania opakowań i etykiet produktów. Takie podejście może być szczególnie przydatne dla firm sprzedających łatwo psujące się towary, takie jak żywność lub kwiaty, które mają ograniczony okres przydatności do spożycia. Wykorzystując sztuczną inteligencję do personalizacji opakowań, firmy mogą zapewnić, że ich produkty będą wyróżniać się na tle konkurencji i będą chętniej kupowane przez klientów.

Patrząc w przyszłość, jasne jest, że personalizacja nadal będzie ważną częścią prowadzenia działalności. Z pomocą sztucznej inteligencji firmy będą mogły personalizować swoje produkty i usługi jak nigdy dotąd, zapewniając każdemu klientowi wyjątkowe i dostosowane do potrzeb doświadczenie.

Wniosek

Personalizacja nie jest niczym nowym, ale sztuczna inteligencja uczyniła ją prostszą i skuteczniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Piękno sztucznej inteligencji polega na tym, że można ją zastosować praktycznie w każdej branży, niezależnie od tego, czy jest to opieka zdrowotna, marketing, a nawet fast food.

Rozumiejąc zachowania klientów i wykorzystując sztuczną inteligencję do formułowania rekomendacji, firmy mogą poprawić jakość obsługi klienta i zmniejszyć odpływ. W przyszłości personalizacja AI stanie się jeszcze bardziej powszechna, ponieważ firmy będą szukać sposobów, aby wyróżnić się na tle konkurencji i zapewnić swoim klientom wyjątkowe wrażenia.

Źródła:

Marketing Charts

Filiva

HBR

ZD NET

Venture Beat

Forber