Stitch Fix – współpraca człowieka ze sztuczną inteligencją – Seria 10 Case Studies

PHOTO FROM WWW.STITCHFIX.COM

Model biznesowy

Stitch Fix pokazuje jak współpraca człowieka ze sztuczną inteligencją może idealnie działać. Sitch Fix to amerykańska firma z branży modowej, oferująca wysyłkę spersonalizowanych stylizacji do domu Klienta. Dzięki platformie Stitch Fix Klienci nie muszą wychodzić z domu, aby kupić dopasowane do swoich preferencji i rozmiaru ubrania, a to wszystko zasługa połączenia sztucznej inteligencji i stylistów.
Usługi dostarczania spersonalizowanej stylizacji online był kwitnącą niszą jeszcze przed pandemią, z dużym potencjałem wzrostu. Oczekiwano, że popyt wzrośnie z 25,2% do 40,3% w 2024r. Pandemia szybko jednak przyspieszyła rozwój handlu internetowego o kilka lat. Trend ten przynosi korzyści Stitch Fix pomimo, że praca i spędzanie dużej ilości czasu w domu nie zachęcają Konsumentów do kupowania nowych ubrań. Podczas gdy Stitch Fix odnotował 9% spadek przychodów w drugim kwartale 2020r., to warto jednak zwrócić uwagę, że sprzedaż detaliczna odzieży spadła aż o 80% w tym samym okresie.

Rozwiązanie

Podstawową metodologią Stitch Fix jest współpraca stylistów ze sztuczną inteligencją. Rozwiązanie opiera się na generowaniu
rekomendacji za pomocą algorytmów operujących na danych ustrukturyzowanych, a następnie modyfikacji zaproponowanych stylizacji przez profesjonalnych stylistów, których wiedza i doświadczenie nie zostały jeszcze odzwierciedlona w zbiorze danych.

W efekcie Klient otrzymuje 5 najlepiej dopasowanych produktów.
Rozwiązanie Stitch Fix oparte jest na algorytmach genetycznych. Proponowany system projektowania jest tak ukształtowany, aby naśladować procesy, które stanowią podstawę stochastycznych metod optymalizacji.

Algorytm genetyczny pozwala znaleźć najlepsze rozwiązania problemów w oparciu o teorię doboru naturalnego i biologii ewolucyjnej (algorytm genetyczny wykorzystuje techniki takie jak selekcja, mutacja, dziedziczenie i rekombinacja). Algorytmy genetyczne są bardzo skuteczne w przeszukiwaniu dużych i złożonych zestawów danych.

Jeśli chciałbyś zapisać się do naszego newslettera, zapraszam:

.

Ciągły rozwój

Stitch Fix wykorzystuje praktyczne doświadczenie projektantów mody do oceny efektywności wybranych stylizacji przez inteligentny algorytm. Wybór pięciu propozycji dla każdego Klienta integruje zdolności maszyn i ludzi – maszyny wybierają nowe projekty, które są następnie oceniane przez projektantów. Dzięki takiemu rozwiązaniu algorytm nieustannie uczy się, a kolejne propozycje stylizacji dla Klientów są lepiej dopasowane do ich preferencji.

Stitch Fix otrzymuje ogromne ilości danych od swoich Klientów – nie tylko na temat ich personalnych preferencji, ale również o cechach ubrań tj. rzeczywisty rozmiar, kolor czy fason. Dane te nieustannie wykorzystywane są do udoskonalania systemu.

Model biznesowy Stitch Fix zapobiega również gromadzeniu się zapasów ubrań, dzięki ciągłemu prognozowaniu popytu. Z biegiem czasu, gdy coraz więcej ubrań będzie przechowywanych w magazynach np. w wyniku zwrotów od Klientów, algorytmy predykcyjne udoskonalą się i dostarczą firmie cennej wiedzy, dzięki której Stitch Fix będzie wiedziało, kiedy i które towary powinny być na stanie magazynu w przyszłości. Jest to idealny przykład firmy pokazującej jak współpraca człowieka ze sztuczną inteligencją może przynieść korzyści dla firmy.

Autorzy: Arek Skuza, Marta Musińska

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, myślę, że może Ci się również spodobać:

  1. Inicjatywy cyfrowe IKEA
  2. Sztuczna inteligencja w innowacjach w handlu detalicznym – Amazon
  3. Best AI companies to consider for investment