Jak sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu doskonałych mikromomentów

W dzisiejszych czasach jesteśmy w ciągłym ruchu, wciąż musimy się czegoś nauczyć, coś zrobić, coś kupić. W tym aspektach firmy poszukują mikromomentów. Marki mogą identyfikować mikromomenty, rozpoznając momenty, w których ktoś ma określony rodzaj potrzeb. A ponieważ ludzie mogą używać obrazów, głosu lub tekstu do wyrażania siebie, sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu doskonałych mikromomentów. Technologie takie jak rozpoznawanie obrazu, rozpoznawanie głosu i rozpoznawanie tekstu mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia, czego ludzie chcą i dostarczania im tego w sposób odpowiadający ich potrzebom.

Jak więc upewnić się, że Twoja marka zapewnia doskonałe mikromomenty? Ważne jest, aby zrozumieć, czego ludzie szukają i co próbują osiągnąć. Musisz stworzyć treści lub narzędzia, które umożliwią im robienie tego, co chcą. A najlepiej byłoby, gdybyś upewnił się, że te narzędzia są dostępne wszędzie tam, gdzie ludzie ich szukają. Oznacza to upewnienie się, że Twoja witryna jest dostosowana do urządzeń mobilnych, że masz silną pozycję w mediach społecznościowych i że korzystasz z najnowszych technologii, aby docierać do ludzi tam, gdzie się znajdują.

Ale jakie są rodzaje mikromomentów?

Wyróżniamy trzy rodzaje mikromomentów:

  • „Muszę coś wiedzieć.” Ktoś szuka lub eksploruje, ale jeszcze nie dokonał zakupu. Chcą przydatnych informacji, a może nawet inspiracji, a nie twardej sprzedaży.
  • „Muszę coś zrobić.” Ta osoba ma na myśli zadanie i szuka rozwiązania. Chcą porównać produkty, znaleźć sklep lub uzyskać instrukcje krok po kroku.
  • „Chcę coś kupić.” Kupujący jest gotowy do zakupu i szuka najlepszej oferty, informacji o gwarancjach lub recenzji. Mogą to być również zakupy porównawcze.

Najważniejsze jest to, że marki muszą dostarczać treści i narzędzia, które zaspokoją te potrzeby. I muszą to robić w wygodny dla ludzi sposób, gdziekolwiek szukają informacji. Oznacza to korzystanie z najnowszych technologii i bycie tam, gdzie ludzie spędzają czas online. Technologie o kluczowym znaczeniu dla dostarczania przepływów mikromomentów to rozpoznawanie tekstu, rozpoznawanie obrazu i rozpoznawanie głosu.

Scenariusz

Załóżmy, że jesteśmy w scenariuszu, który jest już obsługiwany przez aparat iPhone’a. Mamy papierowy paragon ze sklepu z ceną za wędkę. Aparat rozpoznaje tekst na rachunku, gdy tylko zrobisz mu zdjęcie. W ten sposób możemy od razu sprawdzić, ile taki produkt kosztuje np. w Amazonie. Za pomocą rozpoznawania obrazu możemy go nawet kupić od ręki. To doskonały przykład tego, jak udało się dostarczyć mikromoment.

Rozpoznawanie głosu to kolejna ważna technologia, jeśli chodzi o dostarczanie doskonałych mikromomentów. Dzięki rozpoznawaniu głosu możesz przekazywać ludziom informacje w czasie rzeczywistym. Na przykład, jeśli używasz systemu rozpoznawania głosu do obsługi klienta, możesz natychmiast odpowiadać na pytania ludzi. Amazon Alexa, Siri lub inni asystenci głosowi są doskonałymi pomocnikami. Mój przykład z wędką też mógłby tu zadziałać. Zamiast skanować paragon, klient mógł po prostu powiedzieć na głos cenę wędki, aby uzyskać natychmiastową odpowiedź, ile będzie kosztować w Amazon.

Rozpoznawanie tekstu to kolejna ważna technologia, jeśli chodzi o dostarczanie doskonałych mikromomentów. Dzięki rozpoznawaniu tekstu możesz automatycznie wyodrębniać informacje z obrazów lub plików PDF. Ułatwia to ludziom uzyskanie potrzebnych informacji bez wpisywania czegokolwiek.

Technologie te są niezbędne do zrozumienia, czego ludzie chcą i dostarczenia im tego w sposób odpowiadający ich potrzebom.

Uczenie maszynowe i głębokie uczenie mogą skutecznie obsługiwać polecenia głosowe, rozpoznawać obrazy i identyfikować tekst. Firmy, które chcą wykorzystać mikromomenty, powinny wykorzystywać technologie sztucznej inteligencji, aby zrozumieć naturalne interakcje międzyludzkie. Wykorzystanie tych technologii pomoże markom identyfikować i przewidywać potrzeby klientów, gdy się pojawią. W ten sposób firmy mogą dostarczać klientom dokładnie to, czego szukają, bez zgadywania. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ zaspokajanie potrzeb klientów w mikromomentach jest niezbędne do stworzenia udanego biznesu.

Rynek jest ogromny.

Całkowity adresowalny rynek sztucznej inteligencji wyniósł 46 miliardów dolarów w 2021 roku, w porównaniu z 12,36 miliarda dolarów w 2016 roku. Patrząc na konkretne technologie, możemy szybko dowiedzieć się, że rynek rozpoznawania głosu był wyceniony na 10,7 miliarda dolarów w 2020 roku, a w 2025 roku osiągnie 30 miliardów dolarów, co CAGR 26,0%. Rynek rozpoznawania tekstu został wyceniony na 15,14 mld USD w 2020 r., a do 2025 r. wzrośnie do 74,06 mld USD przy złożonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 30,0%. Rynek rozpoznawania obrazów osiągnie 34,06 miliardów dolarów do 2025 roku, przy CAGR na poziomie 27,0% (Źródło: MarketsandMarkets)

Wniosek jest taki, że technologie sztucznej inteligencji są niezbędne do zapewniania doskonałych mikromomentów i powinny być wykorzystywane do zrozumienia, czego ludzie chcą i dostarczania im tego w sposób odpowiadający ich potrzebom.

Podsumowanie

Mikromomenty są kluczowym elementem podróży klienta i należy je brać pod uwagę przy opracowywaniu strategii marketingowych i produktowych. Dzięki zrozumieniu, czym są mikromomenty i wykorzystaniu najnowszych technologii, firmy mogą dostarczać klientom w czasie rzeczywistym informacje spełniające ich potrzeby. Sztuczna inteligencja zautomatyzuje ten proces, czego skutkiem będzie trafniejsze przewidywanie i dostosowywanie.