Spot – chatbot do walki z wrażliwymi problemami w pracy

Problem

Spot to aplikacja, dzięki której pracownicy mogą zgłaszać do działu HR wrażliwe problemy tj. molestowanie seksualne, dyskryminacja czy prześladowanie w pracy. Bardzo często okazuje się, że poszkodowany nie chce zgłaszać tego typu sytuacji, ze względu na wstyd lub lęk przed zemstą. Dzięki temu rozwiązaniu ofiara pozostaje anonimowa, a problem nie zostaje zamieciony pod dywan.

Rozwiązanie

Spot to chatbot, któremu pracownicy mogą zgłosić wystąpienie wrażliwego problemu. Bot zbiera informacje od osoby zgłaszającej o to, kiedy i gdzie doszło do incydentu, kto to zrobił i czy byli jacyś świadkowie. Odpowiedzi mogą być anonimowe lub zawierać nazwiska. Zespół firmy Shaw przechowuje informacje w swoim systemie przez 30 dni, na wypadek gdyby ofiara wróciła z problemem. Rozmowa z chatbot’em trwa około 10 minut, a następnie jej treść wysyłana jest automatycznie do odpowiedniego działku w firmie, w formacie PDF.

Chatbot przeprowadza z osobą zgłaszającą zdarzenie tzw. „wywiad kognitywny. Według Julii Shaw, jednej z założycieli startup’u, w tego typu wrażliwych sytuacjach istotne jest, aby wiedzieć „o co nie pytać”, ponieważ subiektywne komentarze mogą doprowadzić pracownika do przemyślenia lub błędnej interpretacji incydentu. Podstawą rzetelnego wywiadu poznawczego jest zadawanie praktycznych i neutralnych pytań – wyjaśnia Shaw. Co więcej, pracownicy mogą również czuć się bardziej komfortowo podczas rozmowy z botem, ze względu na zapewnioną anonimowość.

Jeśli chciałbyś zapisać się do naszego newslettera, zapraszam:

.

Wyniki

Po około trzech tygodniach od uruchomienia Spot, około 220 osób rozmawiało z nim o swoich doświadczeniach, a ponad 3000 odwiedziło witrynę TalkToSpot.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, myślę, że może Ci się również spodobać:

  1. Model biznesowy Uber
  2. Dlaczego innowacja jest ważna?
  3. Best AI companies to consider for investment